Як у Житомирі планують здійснювати компенсацію за перевезення пільговиків на автобусних маршрутах
5 березня 2025 року міськвиконком Житомирської міської ради затвердив Порядок проведення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на міських автобусних маршрутах загального користування. Ми вирішили розібратись у деталях цього механізму.
Насамперед варто зазначити, що прийняття цього Порядку не означає автоматичного початку виплат компенсацій перевізникам за перевезення пільгових пасажирів.
«Порядок передбачає сам механізм цієї компенсації, про компенсацію ми будемо говорити пізніше. Наступний етап – це впорядкування нашої мережі, підготовка до конкурсу, проведення конкурсу. Тільки після проведення конкурсу на сьогоднішніх маршрутах буде пропоновано на сесії міської ради виділити кошти на компенсацію за перевезення пільгових категорій. Попередній розрахунок – до 15 млн грн компенсації за всі категорії громадян, яким законом передбачена пільга. Компенсація буде лише за умови, що будуть проведені конкурси, підписані постійні договори, на тимчасових договорах, які є на сьогодні, компенсації бути не може», – пояснює заступник Житомирського міського голови Олександр Шевчук.
Загалом мета нового порядку — врегулювати механізм відшкодування витрат перевізникам за перевезення пільгових категорій населення, адже на сьогодні компенсації за такі перевезення для приватних перевізників і комунального автобусного парку відсутні.
До переліку пільгових категорій громадян, за яких перевізник отримуватиме відшкодування входять:
З перевізниками збираються укласти тристоронні договори, де сторонами є перевізник, замовник (управління транспорту і зв’язку Житомирської міської ради) та платник (департамент соціальної політики Житомирської міської ради або інший виконавчий орган міської ради, який наділений відповідними повноваженнями).
Порядок компенсації
Основні положення передбачають:
- Облік пільгових поїздок здійснюється за допомогою електронного квитка.
- Розрахунок компенсації проводиться на основі встановленого тарифу для картки "загальна" (наразі — 13 грн) і фактичної кількості пільгових поїздок.
- Перевізник щомісяця подає звітну документацію, що містить дані про перевезених пільгових пасажирів.
- Надані дані проходять перевірку з боку органів місцевого самоврядування для запобігання можливим зловживанням.
- Компенсації нараховуються згідно з підтвердженими обсягами та виплачуються з міського бюджету.
- У разі порушення умов договору компенсаційні виплати можуть бути зменшені на 25% від щомісячної суми.
Виникає низка важливих нюансів: частина пільговиків наразі користується лише посвідченнями, тож компенсація за їхні поїздки не нараховуватиметься, оскільки для цього необхідна фіксація поїздки за допомогою пільгової картки. Відтак, окремим категоріям громадян доведеться оформити картку. Таку картку зможуть отримати лише пільговики, які зареєстровані в межах Житомирської міської територіальної громади.
Водночас зрозуміло, що це обмеження не стосується військовослужбовців, учасників бойових дій та родин загиблих, для яких важливо зберегти право користуватись пільгою за посвідченням. І загалом, цілком обґрунтованим виглядає підхід, коли кошти міського бюджету спрямовуються на забезпечення пільг саме для мешканців громади, а не для всіх пільговиків, хто приїздить до Житомира.
Розрахунок виплат
Що передбачає типовий договір із перевізниками
- Забезпечення належної якості перевезень — дотримання графіків, санітарних вимог, технічного стану транспорту.
- Звітність — перевізник зобов’язаний надавати повну інформацію про пільгові перевезення, підтверджену електронними системами.
- Відповідальність сторін — зокрема штрафні санкції за недотримання умов договору.
- Прозорий механізм розрахунку та виплат компенсацій на основі офіційного тарифу та підтвердженої звітності.
- У разі повного вичерпання коштів міського бюджету, передбачених на компенсації, договір вважається припиненим.
Було б справді добре, якби перевізник недоотримував компенсацію у випадках порушення графіків руху або через незадовільний технічний стан транспорту. Проте такі порушення потрібно ще належним чином зафіксувати документально, а якщо цей момент, як це часто буває, "пропустять", кошти будуть виплачені у повному обсязі. Наразі графіки виконуються вдень, але майже не дотримуються в вечірній час: після 19:00 на маршрутах залишаються лише окремі приватні перевізники з "популярними напрямками" та комунальний транспорт.