Попри заклики не голосувати: виконком затвердив порядок компенсації за перевезення пільговиків у Житомирі
5 березня на засіданні виконкому Житомирської міської ради розглянули порядок проведення компенсації за перевезення пільгових категорій громадян у міському громадському транспорті.
Перед голосуванням житомирянин Андрій Шайда, громадський активіст у сфері міської мобільності та громадського транспорту, а також автор петиції проти шантажу громади приватним перевізником, закликав членів виконкому не підтримувати механізм компенсації.
«Прошу виконавчий комітет не приймати дане рішення про компенсацію за проїзд пільговиків та не вестися на шантаж з боку приватного перевізника. Якщо приватного перевізника не влаштовують умови роботи на автобусних маршрутах міста, він може відмовитися від них.», – звернувся до присутніх житомирянин Андрій Шайда.
Серед його пропозицій було:
1. Розробити нову маршрутну мережу міста у співпраці з громадою та з головним акцентом на електротранспорті;
2. Зрівняти ціну на проїзд у всьому міському транспорті та запровадити безкоштовні пересадки між всіма комунальними маршрутами на протязі протягом 60 хв;
3. Провести нові конкурси на автобусні маршрути згідно нової розробленої мережі;
4. Провести оцінку ефективності роботи керівників транспортної галузі міста, які своїми діями допустили даний шантаж з боку приватного перевізника;
5. Провести відкритий конкурс на посаду начальника управління транспорту та директора КП "ЖТТУ" для залучення кваліфікованих кадрів та реформування комунального перевізника;
6. Кошти за компенсацію направити на розвиток комунального перевізника: закупити вживані автобуси, вкластися в підготовку водіїв та покращення умов праці.
Заступник міського голови Олександр Шевчук, коментуючи цей виступ, зазначив, що це ще не самі виплати, а лише порядок компенсації, і пропозиції та зауваження Андрія Шайди є доречними і вже обговорювались.
«На сьогоднішній день розробляється згідно доручення наглядової ради проєкт короткої транспортної мережі, але, на жаль, це дуже довгостроковий проєкт. Щодо перевезення і закупівлі нових автобусів, то в нас вистачає автобусів для комунального підприємства. Є проблема більше все-таки з водіями і з технічним обслуговуванням. Щодо конкурсу, у нас на сьогоднішній день ще буде ряд рішень, які будуть прийматися виконавчим комітетом. Це впорядкування існуючої мережі, це визначення складу конкурсного комітету, проведення конкурсів відкритих, слухання щодо учасників та перевізників, які можуть обслуговувати ці маршрути. І в подальшому ми робимо все для того, щоб наша транспортна мережа працювала в режимі оплати за кілометр транспортної роботи», — пояснив Олександр Шевчук.
Загалом мета нового порядку — врегулювати механізм відшкодування витрат перевізникам за перевезення пільгових категорій населення, адже на сьогодні компенсації за такі перевезення для приватних перевізників і комунального автобусного парку відсутні.
До переліку пільгових категорій громадян, передбачених чинним законодавством, входять 26 груп населення. Це, зокрема:
🔹 учасники бойових дій;
🔹 особи з інвалідністю 1-ї та 2-ї групи;
🔹 багатодітні родини;
🔹 діти-сироти;
🔹 інші категорії, визначені законами України.
Зазначимо, що компенсація не поширюється на пенсіонерів за віком та осіб з інвалідністю III групи, які платять 9 гривень за кожну поїздку на автобусних маршрутах.
За підрахунками, щомісяця на автобусних маршрутах у Житомирській міській територіальній громаді перевозяться від 70 до 85 тисяч пільговиків. До цієї цифри додається ще близько 25 тисяч осіб, які користуються комунальними автобусами. Загалом кількість пільгових перевезень перевищує 100 тисяч на місяць.
Після затвердження порядку на виконкомі питання виділення коштів на компенсації розглядатимуть депутати міської ради.